Strefa kursanta

FAQ

Instrukcja obslugi FAQ :
Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Aby wyświetlić lub zamknąć odpowiedź, należy kliknąć na wybrane pytanie. 

1. Ile trwa kurs i czy kończy się egzaminem ?

Kurs trwa ok 3-5 godzin i kończy się egzaminem (w tym samym dniu i tym samym miejscu). Zaczyna się rano lub wieczorem. Więcej na temat kursu, znajdziecie na stronie Nasze kursy

2. Czy terminarz na stronie jest aktualny ?

Terminarz na stronie jest aktualny. Widniejąca w tabeli liczba dostępnych miejsc, aktualizowana na bieżąco. Zdarza się czasem, że po kilku dniach jest więcej dostępnych miejsc niż było wcześniej widocznych, dzieje się tak w sytuacjach kiedy zapisujący się kursant nie wpłaci zaliczki w wymaganym terminie. Wówczas zostaje wykreślony z listy kursantów. Procedura rezerwacji wyjaśniona jest dokładnie w mailu, który otrzymacie na wskazany w formularzu adres, oraz w REGULAMINIE.

3. Kiedy otrzymam potwierdzenie rezerwacji mojego miejsca na kursie ?

Potwierdzenie rezerwacji miejsca oraz otrzymania zaliczki, wysyłamy na wyraźną prośbę kursanta. Prośbę proszę kierować mailowo na adres office@gmdss.pl
Każdy, kto wypełnił formularz zgłoszenia na kurs a następnie wykonał wymaganą procedurę, która została wysłana na adres mailowy podany w formularzu (jeśli mail nie dotarł proszę sprawdzić katalog SPAM) - ma zagwarantowane miejsce na kursie.

4. Kiedy otrzymam materiały szkoleniowe, dostęp do strefy kursanta i adres miejsca kursu ?

Materiały szkoleniowe, dostęp do strefy kursanta, adres sali, w której będą prowadzone zajęcia oraz wszelkie informacje organizacyjne wysyłamy maksymalnie 5 dni przed datą kursu. Najczęściej materiały wysyłamy tuż po otrzymaniu potwierdzenia wpłaty.

5. Jak się zapisać na kurs ?

Jedyną metodą zapisania się na kurs jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego na naszej stronie. Najłatwiejszy sposób, to wejście w dział TERMINARZ i kliknięcie w "zgłoszenie na kurs" przy interesującym Was terminie. Nasze kursy

6. Czy patent jest uznawany w Polsce i Europie oraz jaki ma termin ważności ?

Patent jest uznawany na całym świecie (również i w Polsce), można na jego podstawie pływać i czarterować jachty/motorówki oraz rejestrować stacje radiowe na prywatnych i komercyjnych jednostkach. Rejestracji dokonuje się w odpowiednich urzędach danego kraju (w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej www.uke.gov.pl).

7. Kto wydaje świadectwa i dlaczego to nie jest wydawane przez UKE ?

Nasze kursy prowadzone są w systemie brytyjskim, według programu brytyjskiej organizacji szkoleniowej RYA Royal Yachting Association www.rya.org.uk . Świadectwa wydawane są przez RYA pod patronatem brytyjskiego costguard-u MCA Maritime and Coastguard Agency www.mcga.gov.uk
Każdy kraj posiadający dostęp do morza i działający według konwencji STCW www.stcw.org posiada organ do szkolenia radiooperatorów (i nie tylko). Bez względu, w  którym z tych krajów uzyskamy licencje radiowe (także inne), muszą być one honorowane przez pozostałe kraje konwencji. Licencje wydane przez UKE, MCA, ... odpowiedni urząd koreański i inny są obowiązujące na całym świecie. 

8. Jak długo trzeba czekać na patent po ukończonym kursie ?

Okres oczekiwania na certyfikat wynosi od 3 do 8 tygodni. Patent przychodzi pocztą na adres korespondencyjny, który został podany w formularzu zgłoszenia. Jeśli patent nie dotarł na wskazany adres w terminie dłuższym niż 8 tygodni, wówczas prosimy o kontakt z naszym biurem. W razie potrzeby wystawiamy zaświadczenie PDF w języku angielskim o odbytym kursie i zdanym egzaminie. Więcej o tym w dziale Nasze Kursy

9. Czy mogę otrzymać zaświadczenie po odbytym kursie i kto je uznaje ?

Tak, wystawiamy takie zaświadczenia. Są one honorowane przez zagraniczne służby i firmy czarterowe. Zaświadczenie wysyłamy drogą mailową w formie pliku PDF, napisane w języku angielskim. Przez ostatnie parę lat, nie spotkaliśmy się z kwestionowaniem legalności naszego zaświadczenia.

10. Mam parę chętnych osób na kurs, jak zamówić szkolenie w naszym klubie ?

Szczegóły odnośnie organizcji indywidualnych terminów kursów opisaliśmy TUTAJ

11. Co zrobić jeśli po wysłaniu formularza nie otrzymałem odpowiedzi mailowej ?

Prosimy sprawdzić katalog SPAM na serwerze, na którym obsługiwana jest poczta (webmail) oraz w katalogu SPAM klienta pocztowego (outlook, thunderbird, the bat,...). Jeśli tam również nie ma wiadomości to znaczy, że w formularzu zgłoszeniowym został wpisany błędny adres mailowy, w takiej sytuacji prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem.

12. Czy mam zagwarantowane miejsce na kursie jeśli wpłaciłem zaliczkę ?

Wpłata zaliczki gwarantuje miejsce na kursie, zdarza się jednak, że wpłata następuje z dużym opóźnieniem a w tym czasie miejsce zajęły osoby z listy rezerwowej. W razie opóźnienia we wpłacie zaliczki, dłuższego niż 7 dni prosimy o kontakt mailowy pod adresem office@gmdss.pl

13. Czy osoba poniżej 16 roku życia może uczestniczyć w kursie ?

Kurs może odbyć każdy - nawet 10 latek, ale prawo do obsługi radia uzyska dopiero po ukończeniu 16 roku życia. Kursant poniżej 16 roku życia otrzymuje patent z adnotacją, iż będzie mógł z niego korzystać dopiero po skończeniu 16 lat.

14. Czy muszę znać język angielski aby wziąć udział w kursie ?

Język angielski jest mocno preferowany. Internetowa część kursu jest w języku angielskim, tak samo jak obowiązkowy pre-test. Procedury radiowe na całym świecie podaje się w języku angielskim, dlatego każdy powinien je znać lub rozumieć. Podczas kursu preferujemy korespondencję w języku angielskim, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach, może nadawać komunikaty w języku polskim.

15. W jakim języku prowadzony jest kurs i czy materiały szkoleniowe są po polsku ?

Kurs prowadzony jest w języku polskim. Materiały szkoleniowe napisane są po polsku ale procedury radiowe podane są w języku angielskim.

16. Ile kosztuje kurs i co jest w tą cenę wliczone ?

Kurs wraz z egzaminem, materiałami szkoleniowymi - kosztuje 350 PLN, książka - 45 pln, wydanie świadectwa z wysyłką kosztuje 60 funtów brytyjskich, których równowartość w złotówkach należy przynieść na kurs. Dokładną kwotę podajemy na kilka dni przed szkoleniem i prosimy o dostarczanie odliczanej gotówki.

17. Jakie zdjęcie wymagane jest do patentu ?

Zdjęcie musi mieć wymiar 35mm na 45mm, może być kolorowe lub czarno białe. Nie musi to być zdjęcie biometryczne wymagane obecnie do paszportu. Ważne aby trzymało wymiar 35 na 45 mm, jest to tzw. zdjęcie do dowodu osobistego. Nie może to być okrojone zdjęcie do dyplomu studenckiego, ponieważ w tym przypadku twarz ledwo mieści się w kadrze (są inne proporcje). Zdjęcie proszę przyczepić do aplikacji spinaczem (nie zszywaczem) i podpisać na odwrocie ołówkiem - imieniem i nazwiskiem.

18. Czy popełniłem błąd w formularzu, przy podawaniu koloru oczu ?

W formularzu zgłoszenia na kurs wpisujemy dane w języku polskim a w aplikacji, którą zabieramy ze sobą na kurs w języku angielskim. Oczy zielone to green, piwne i brązowe to brown, niebieskie blue, czarne to black

19. Co zrobić kiedy w moim certyfikacie jest błąd ?

W przypadku błędów (literówek) w patencie, należy skierować do nas maila na adres patenty@gmdss.pl W tytule wiadomości prosimy podać "imię nazwisko z dopiskiem - błąd w patencie", w treści wiadomości proszę napisać czego błąd dotyczy, w jakim mieście i kiedy braliście udział w kursie, przesłać skan błędnego patentu, podać jak powinno być poprawnie, dołączyć skan zdjęcia fotograficznego lub wysłać pocztą do naszgo biura. Ostatnim krokiem jest wysłanie pocztą lub kurierem błędnego patentu na nasz adres biura polskiego widoczny w zakładce Kontakt.

20. Jak i kiedy otrzymam fakturę ?

Faktury wystawiamy po kursie i wysyłamy drogą mailową. Faktura wystawiana jest przez naszą firmę angielską, która jest organizatorem kursu. W Anglii nie obowiązują pieczątki, więc wystarczy wydrukować otrzymany plik. Prosimy podać w treści wiadomości dane do faktury i wysłać je na nasz adres renata_cislo@yahoo.co.uk z kopią na office@gmdss.pl

21. Mam problemy z pobraniem materiałów szkoleniowych, czy coś robię nie tak ?

Materiały znajdują się w 2 miejscach, w strefie kursanta oraz w linku na dole strony Nasze kursy. Obydwa miejsca zawierają ten sam spakowany plik, dostęp do nich otrzymują tylko zarejestrowani kursanci.
Plik jest samorozpakowujący się, zawiera w sobie cztery PDF-y  i jest zabezpieczony hasłem, które otrzymuje się na 5 dni przed kursem.  Aby odczytać i wydrukować pliki potrzebny jest program Adobe Acrobat Reader w wersji min 6.0 - do pobrania np. TUTAJ  
Proszę zwrócić szczególną uwagę gdzie pliki się rozpakowały, ponieważ często zdarza się, że kursanci gubią pliki i dzwonią z informacją, że link był uszkodzony lub jest błędnie spakowany. Link jest sprawdzony i działa w 100%. Przy wpisywaniu hasła proszę sprawdzić czy na klawiaturze nie jest zapalona/wciśnięta funkcja Caps Lock

  t

 • 860 zł 749 zł
  Radiotelefon Standard Horizon GX-1100E
 • t

 • 1260 zł 1179 zł
  Najpopularniejszy model RAYMARINE Ray49E
 • t

 • 825 zł 646 zł
  Nowy model słynego NEPTUNA firmy Midland
 • nt

 • 1120 zł 972 zł
  Icom M411 bazowo-przenośny
 • nn